פסטיבל בלצ׳יק, בולגריה, יוני 2016

פסטיבל בלצ׳יק, בולגריה, יוני 2016

Beltzik3

פסטיבל בינ״ל למקהלות פולקלור - בלצ׳יק, בולגריה

 9 ימים, 8 לילות, מתוכם 4 ימי פסטיבל (5 - 1 ביוני)

פסטיבל ״צלילי הים השחור״
INTERNATIONAL CHOIR FESTIVAL

1 - 5 June 2016 

בולגריה, הנמצאת בדרום מזרח אירופה, היא ארץ של נופים עשירים, המשתרעים מחופי הים השחור וחולות הזהב במזרחה ועד להרי הבלקן הגבוהים שבמערבה. בין לבין, תוכלו להינפש בכפרים ציוריים ולהנות מאנשים פשוטים וממטעמים בולגריים מצוינים האהובים מאוד במקומותינו. מחוזותיה של בולגריה מלאים בשרידים היסטוריים - עדות לעמים השונים שישבו בשטחה לאורך ההיסטוריה: סיפורי מיתולוגיה מימי היוונים, שרידי תיאטראות והיפודרומים מימי הרומאים ומסגדים מתקופת התורכים. סופיה הבירה היא עיר חביבה ביותר, נעימה ויפה שכדאי לבקר גם בה. כל אלה עושים את בולגריה ליעד מצוין .
בַּלְצִ'יקBaLCIC (- היא עיר נמל קטנה לחוף הדרום המערבי של הים השחור בשטח מחוז דובריץ' שבחבל דרום דוברוג'ה, אשר בבולגריה. העיר שוכנת 31 קילומטרים צפונית-מזרחית לווארנה ו-402 קילומטרים מבירת המדינה סופיה. בלצ'יק ידועה בשם "העיר הלבנה" בשל סלעי הגיר אשר מקיפים אותה. העיר מפורסמת גם בגן הבוטני המצוי בשטחה, שבו כ-3,000 סוגי צמחים.‏
מידי שנה בתחילת חודש יוני מתקיים בעיר פסטיבל בינ"ל למקהלות פולקלור .הפסטיבל קיים כבר כ 5 שנים בהצלחה רבה.
רילקס תיירות מזמינה מקהלות לקחת חלק בפסטיבל זה , 4 ימים ובנוסף לטייל בבולגריה הקסומה עוד 5 ימים ובסה"כ 9 ימים – 8 לילות.

על הפסטיבל – (לאחר סיורי במקום ופגישתי עם מנהלת הפסטיבל )- פסטיבל פולקלור תחרותי , יש כ 3 הופעות וכן תחרות .
בתחרות יש לשיר 3 שירים פולקלור אחד מהם בבולגרית או מתורגם במילים עבריות . זמםן התחרות – 15 דק.( יש באולם פסנתר .)
בנוסף יש 3 הופעות בבמות במרכז בלצ'יק – עיר תוססת ותיירותית על חוף הים השחור .

תוכנית בסיסית

טיסות ( נלקחו טיסות מעבר – connection דרך איסטנבול כדי להגיע בזמן ובמועד הקצר ביותר ל וורנה ),
זאת החלופה ההגיונית הן מבחינת המחיר והן מבחינת זמן ההמתנה בטיסת ההמשך .
אין אני יכול להסתמך על חבילות שיימכרו בקיץ לוורנה ע"י מובילי שכר ישראלים .

1.6 – ת"א- איסטנבול – וורנה – המראה מת"א – 07:30 הגעה לוורנה 13:40 .

9.6 – וורנה-איסטנבול-ת"א – המראה מוורנה 15:40 – הגעה לת"א 20:20 .

Turkish:
TK 811 01JUN 3*TLVIST 0730 0945 01JUN E 0 321
TK1051 01JUN 3*ISTVAR 1240 1340 01JUN E 0
TK1060 09JUN 4*VARIST 1540 1640 09JUN E 0
TK 788 09JUN 4*ISTTLV 1815 2020 09JUN E 0 333

יום ד' – טיסה ת"א- וורנה ( VARNA ) הגעה בסביבות השעה 14:00 – העברה לפסטיבל בעיר בלצ'יק ( 35 ק"מ ) .
המשך היום בהתאם לתוכנית הפסטיבל .

יום ה' 2.6 – בהתאם לתוכנית הפסטיבל ,
ננצל חצי יום סיור ב לכוון מפרץ קליאקרה ( Kaliakra ) , לשון ים על חוף הים השחור.

מפרץ קליאקרה

יום ו' – 3.6 – בהתאם לתוכנית הפסטיבל , כולל חצי יום סיור בגנים הבוטנים של בלצ'יק ובארמון הקיץ של המלכה הבולגריה – מרי.

הגנים הבוטניים של בלצ'יק

יום שבת 4.6 - בהתאם לתוכנית הפסטיבל , טרם פורסם – נמצא זמן פנוי לקפוץ לוורנה לסיור בעיר .

הקתדרלה של וורנה

יום ראשון 5.6 – בלצי'ק – פליסקה- מאדארה רידר – מוזיאון פרסלב ( מסלול של 200 ק"מ )
נעזוב את בלצ'יק לאחר ארוחת בוקר אל תוך היבשת מזרחה אל בירתה הראשונה של בולגריה פליסקה.
כ-29 ק"מ מהעיר שומן ורק 2 ק"מ מן העיר המודרנית פליסקה נמצאים שרידי בירת בולגריה הראשונה. פליסקה היתה בירת האימפריה הבולגרית הראשונה בתקופת 681-893 שמורה לאומית היסטורית אדריכלית"פליסקה" הוכרזה כנכס ארכיאולוגי בעלי חשיבות לאומית בחוברת מספר 46 של הרשומות, מ-1970.
המקום שבו נבנתה הבירה לא נבחר במקרה - במישור המוקף במורדות של הפלטות השכנות, בחרו בולגרים הקדומים את המקום הזה בגלל תנאים נוחים עבור גידול של בעלי חיים. חוץ מזה , פליסקה הינה צומת של כבישים ראשיים.
בסוף המאה ה- VII ותחילת המאה ה- VIII החלה הבניה של הבניינים הראשונים בפליסקה. הם היו עשויים עץ עם מבנים עגולים או מלבניים, חלקם היו מבני מגורים, ואילו אחרים נבנו למטרות יצוגיות. קומפלקס הארמון המקורי של פליסקה היה מוקף חומה, ובשדות הסמוכים קמו כפרים של עם הפשוט.. בסוף המאה ה- VII ותחילת המאה ה- VIII מבני העץ הוחלפו במבני אבן.
נטייל בעיירה , נבקר בבית בולגרי עם הצגת פולקלור מקומי נאכל במקום מיני תבשילים מקומיים ולעת ערב נגיע למלון גרנד הוטל ( 4 כוכבים ) לארחות ערב וללינה.בדרך לפריסקה נעצור במאדארה רידר – סלע חצוב מתקופת ימי הביניים שהוכרז ע"י אונסקו כשמורה עולמית

יום שני 6.6 – שומן – ארבנסי – ווליקו טרנובו ( מסלול של כ 150 ק"מ )

נעזוב את פריסקה בדרכינו פנימה לתוך היבשת לכוון העיירה שומן.
שוּמֶן (בבולגרית: Шумен) היא עיר בצפון מזרח בולגריה בירתו של מחוז שומן וממוקמת 301 קילומטרים מהבירה סופיה, כ-80 ק"מ מערבית לוארנה, 18 ק"מ מערבית למדרה ו-19 ק"מ דרומית לפרסלב. מקור השם נגזר או מהמילה הטורקית Şumnu, שמשמעותה רחש, (רחש העלים הנושרים). במשך השנים הגדילה העיר את שטחה לכיוון הגבעות הסובבות אותה, המהוות חלק מהרי הבלקן.
מצודת שומן
מצודת שומן שידועה גם בשמה שומן העתיקה, ממוקמת על רמה המצויה בשטחה של הרשות. בימינו מהווה המצודה אתר תיירות וחפירות ארכאולוגיות
מסגד טומבול
המסגד שריף חליל פאשה, הידוע גם בשם מסגד טומבול (טומבול ג'אמיה), נמצא בעיר שומן. הוא נבנה בשנת 1744. ארכיטקטורת המקדש הושפעה מהסגנון האוריאנטלי "צבעוני", שנולד בתחילת המאה ה-18 ומתאפיין בכלילת אלמנטים מהבארוק הצרפתי.
יחד עם קומפלקס המבנים סביבו, המקדש הוא הגדול ביותר במדינה מבחינת שטח ומשמעות ארכיטקטונית והשני בגודלו בחצי האי הבלקני לאחר מסגד סולטן סלים, בעיר אדירנה, מדינת טורקיה.
מסגד טומבול נבחר לאנדרטה ארכיטקטונית בגיליון מס' 22 של עיתון המדינה משנת 1975. מסגד טומבול הוא גם אחד מ-100 אתרי התיירות הלאומיים.
אנדרטת אבות האומה הבולגרית
על ראש אחת הגבעות המקיפות את שומן, בגובה 450 מטרים מעל פני הקרקע, מתנשאת אנדרטת אבות המדינה ‏הבולגרית, שנבנתה ב-1981 לציון 1,300 שנות קיום לאומי בולגרי. אל האנדרטה מובילות 1,300 מדרגות ויש כאלו הרואים בעלייה בהן סוג של עליית רגל. האנדרטה נבנתה בסגנון קוביסטי מעניין.
בשומן שרידי קהילה יהודית עתיקה, נבקר בבית הקברות במקום.
נסעד ארוחת צהריים במסעדה מקומית ונמשיך ל ווליקו טרנובו .
ווליקו טרנובו – אחת הערים הממולצות לטיול בה גם עיר עתיקה יפיפיה בה נמצאת מצודת צ'ארבץ , ועובר נהר היאנטרה . נטייל ברחובותיה של העיר העתיקה ובשווקים הידועים שלה בעיקר במוצרי האמנות ואריגה ועוד.
נמשיך לקפיצה קטנה לכפר אברנאסי בו מתגוררים כמה מעשירי בולגריה.
נלון במלון ווליקו טרנובו . בו נאכל גם ארוחת ערב.

יום שלישי 7.6 – ווליקו טרנובו – מנזר דריאנובו – אתר אתנוגראפי ETAR , וקאזנליק ( מסלול נסיעה של כ 120 ק"מ ).
במשך מאות שנים המנזר בדריאנובו על שם מלאך מיכאל הקדוש הוא אחד המרכזים לפיתוח הנוצרות והתרבות הבולגרית ועד היום ממשיך למשוך צליינים ותיירים. המנזר נצמא כשישה קילומטר מדריאנובו בדרך לגברובו.
המנזר בדריאנובו נוסד ממאה השתים עשרה בתקופת הצאר קאלויאן (1168 – 1207). בפעם הראשונה המנזר נבנה במרחק של 2 ק"מ מהמקום הנוכחי שלו. בשנת 1393 הטורקים העות'מאנים שורפים אותו עד היסודות, במאה ה-16 האנשים המקומיים משחזרים אותו על גדה השני של הנהר אך גם הפעם המנזר נהרס.
במקומו הנוכחי המנזר ע"ש המלאך מיכאל הקדוש קיים מסוף המאה ה-17. במנזר הייתה ספריה ענקית אשר הפכה אותו לאחד מרכזי הספרות הגדולים ביותר בתקופת הרנסנס

מנזר דריינובו
לאחר ביקור במנזר נמשיך לפרוייקט מעניין ומיוחד והוא – קומפלקס ארכיטקטוני ואתנוגראפי בשם ETAR .
"אטאר" – נוסד בשנת 1964 בפאתי העיר גאברובו , זה הוא מוזיאון מתחת לכיפת השמיים שמטרתו להציג את אורח החיים והאדריכלות של גאברובו.
המוזיאון האדריכלי-אתנוגרפי "אטאר" נמצא בפאתי העיר גאברובו. מהווה מוזיאון מתחת לכיפת השמיים, שמטרתו להציג את אורח החיים והאדריכלות של גאברובו והאזור במהלך החצי השני של המאה ה- XVIII ותחילת המאה ה-XIX.
במוזיאון ישנם בסה"כ 50 אתרים– בתים עם סדנאות של בעלי מלאכה, מתקני מים ומבנים אחרים. פה נמצא האוסף היחיד בבולגריה של כלים המופעלים באמצעות מים –.
ברחוב בעלי המלאכה (הרחוב המסחרי הראשי) באטאר ניתן לראות 16 בתים, שחזורים מדויקים של מבנים, שהיו קיימים בגאברובו ובאזור הסמוך. ברחוב בעלי המלאכה המבקרים יכולים לצפות בעבודת בעלי המלאכה בזמן אמת.

לעת ערב נגיע לעיר הוורדים קאזאנלאק לארוחת ערב ולינה . במלון " קאזאנלאק ".

העיר קאזאנלק ממוקמת במרכז הגיאוגרפי של בולגריה, בחלק המערבי של עמק קאזאנלק. במספר האוכלוסין שלה עומד על בערך 82,000 נפשות. העיר היא מרכז של עמק הוורדים ומלכים
התראקיים ואתר תיירות מושך עיניים. כאן נמצא קבר תראקי הגדול ביותר ושמור היטב במדינה, הנכלל ברשימת ארגון אונסקו – קבר קאזאנלק, כמו גם המוזיאון הורדים. באזור קאזאנלק נמצאים שתי שמורות טבע וחמש שטחים מוגנים, מגוון יצירות מדהימות של הטבע ויערים עתיקות. העיר , הנכללת בפארק לאומי "צנטרלן בלקאן". ("Dzhendema ")ממוקמת בפריפריה של שמורה ההכי גדולה בהרי הבלקן ויוצאת מן הכלל ביופי שלה – "דז'אנדמה"
נבקר כמובן במוזיאון הוורדים המיוחד במקום.

יום רביעי – 8.6 קאזאנלאק- נאסבאר ( מסלול של כ 120 ק"מ ).

עיירת הדייגים נאסבר - על אי סלעי קטן, נמצאת עיר הדייגים מלאת האווירה נסבאר (Nessebar), אחת הערים העתיקות באירופה. שרידי העיירה, ביניהם האקרופוליס, מקדש אפולו והאגורה, הוכרזו ב-1983 כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו

מוזיאון נסבאר (Nessebar) העתיקה כולל את אתרים של שמורה האדריכלית והיסטורית נסאבר שהם נגישים לביקור תיירים. אלו הן הכנסיות "סטפאן הקדוש" ו-"ספאס הקדוש" ושני מוזיאונים - לארכיאולוגיה ולאתנוגרפיה. 
נסבאר היא עיר עם היסטוריה עתיקה. ממצאים ארכיאולוגיים הרבים מוכיחים את קיומה יותר מ- 3000 שנה. ארבעת האולמות של המוזיאון הארכיאולוגי מספרים את היסטוריה של העיר. שם אפשר לבחון ממצאים מכל התקופות ההיסטוריות - תכשיטים, מצבות, פסלים מאבן.

כנסיית ספאס הקדוש גם היא נהפכה למוזיאון. נבנתה בשנת 1609 עם כספים של אזרח עשיר של עיר נסבארr. אמן לא ידוע צייר את איקונות במאה השבע עשרה. ברצפה שלה במשך שנים רבות נשמרה מצבה של נסיכה הביזנטיתMataisa Cantacuzina Palaeologus, שכיום מוצגת במוזיאון הארכיאולוגי של נסבאר. הכנסייה הוכרזה כאנדרטה של אדריכלות והבנייה בעלת חשיבות לאומית בעיתון מספר 41 של עיתון המדינה משנת 1964 .
המוזיאון האתנוגרפי גם נמצא גם בעיר העתיקה. התערוכה שלו מציגה את אורח החיים, בגדים המסורתיים והחגים של תושבי עיר נסבאר. המוזיאון ממוקם בתוך בית מסקוייני (Moskoiani) שארכיטקטורה שלו טיפוסית לאדריכלות המגורים של עיר נסבארr. הוא נבנה בשנת 1804 והיה בבעלותו של סוחר העשיר פאנייוט מסקוייני (Panayot Moskoiani). .

נלך יחד ל ארוחת ערב – דגים מומלץ בעיר העתיקה.
נסיים את הלילה מי שירצה בקזינו של " סאני ביץ"- חולות הזהב . ( נחפש ח"כ מחופשים לדילרים ).
לינה במלון מריאנטה – נאסאבר .

9.6 יום חמישי – הגיע זמן לחזור

TK1060 09JUN 4*VARIST 1540 1640 09JUN E 0
TK 788 09JUN 4*ISTTLV 1815 2020 09JUN E 0 333

לאחר ארוחת הבוקר נבלה עוד כשעה ומחצה בנאסאבר טרם יציאתנו לשדה התעופה בסביבות השעה 11:00 לכוון שדה התעופה של וורנה ( מרחק נסיעה של 120 ק"מ ) בדרכינו חזרה לת"א
נמריא מוורנה כמתוכנן ב 15:40 ולאחר שעה ננחת באיסטנבול בש.ת. הבינ"ל אטא-טורק לקראת טיסתינו לת"א בשעה 18:15 , ננחת בת"א בשעה 20:20 .

מה כולל :
• טיסות בהתאם לתוכנית כולל מיסי נמל ודלק הידועים ביום ההצעה
• 4 לילות לינה על בסיס חצי פנסיון בהתאם להקצאת הפסטיבל ( מלון 4 כוכבים )
• 4 לילות נוספים על בסיס חצי פנסיון בהתאם לתוכנית מלון 4 כוכבים + 2 ארוחות צהריים בפליסקה ( ב5.6 ) , וב אבארנסי ( ב 6.6 ) הערה : בימים שתוגש ארוחת צהריים תהיה גם ארוחת ערב במלון .( לא במקום )
• אוטובוס צמוד
• מדריך מקומי צמוד במשך כל התקופה – דובר אנגלית
• 2 נוסעים חינם בחדר זוגי ( זובה ואשתו שתח' )
• סיורים בהתאם לתוכנית המצורפת
• כניסות בהתאם לתוכנית במהלך ימי הטיול 5-9.6 – לאחר הפסטיבל.

מה לא כולל :
• דמי רישום למקהלה – לפסטיבל 100 יורו למקהלה
• ביטוח נוסעים ומטען
• תשר לנותני שירותים